Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
warning Do prawidłowego działania strony wymagany jest włączony JavaScript.

Test - Ruch drgający prosty. Przemiany energii w ruchu harmonicznym


Odpowiedź Prawidłowa
Odpowiedź Prawidłowa (zaznaczona)
Odpowiedź Błędna
1. Prędkość ciała o masie 0,2 kg, wykonującego drgania harmoniczne opisana jest równaniem: V(t)=0,14cos(2,8t). Całkowita energia mechaniczna tego ciała jest równa:


2. Prędkość oscylatora harmonicznego wyrażona jest wzorem: V=2cos0,5t (jednostki SI). Amplituda drgań jest równa:


3. Ciało wykonujące drgania o okresie 2s i amplitudzie 40 cm zaczyna ruch z położenia równowagi. Po upływie 1/6 s od rozpoczęcia ruchu, wychylenie będzie równe:


4. Drgania harmoniczne opisane są równaniem: x=0,5sin Πt/2 (jednostki SI). Amplituda i okres drgań są równe odpowiednio:


5. Na sprężynie o współczynniku sprężystości k=0,8N/m zawieszono kulkę o masie 200g i wprawiono w drgania harmoniczne. Okres drgań kulki jest równy ok.:


6. Ciało o masie 100g wykonuje drgania harmoniczne o amplitudzie 20 cm i częstotliwości 10 Hz. Po czasie T/6 od chwili rozpoczęcia ruchu z położenia równowagi, energia kinetyczna ciała równa będzie:


7. Amplituda drgań harmonicznych ciężarka jest równa 5mm, a wartość prędkości ciała w chwili przejścia przez położenie równowagi wynosi 1 cm/s. W chwili maksymalnego wychylenia, ciężarek ma przyspieszenie o wartości:


8. Stosunek energii kinetycznej do potencjalnej w chwili, gdy ciało drgające jest wychylone do połowy amplitudy jest równy:


9. Punkt materialny wykonuje drgania harmoniczne o okresie T. W chwili t0=0 jest w maksymalnej odległości od położenia równowagi. Odległość ta zmaleje do połowy po czasie:


10. Ciężarek przymocowany do poziomej sprężyny porusza się ruchem drgającym na gładkiej i poziomej powierzchni. W czasie 1 s pokonuje drogę 6 cm między skrajnymi wychyleniami z położenia równowagi. Prędkość ciężarka w położeniu równowagi ma wartość:


11. Jaką część energii całkowitej stanowi energia kinetyczna w chwili, gdy wychylenie jest równe 0,25 amplitudy?


12. W położeniu równowagi:




WWSI

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego